Harga Ferrovanadium Antarabangsa pada 28 Mac: Sebut Harga dan Rujukan Gred

Apr 16, 2025

Tinggalkan pesanan

Apa yang Ditunjukkan oleh Penilaian 28 Mac

Ferrovanadium disebut di peringkat antarabangsa dalam lebih daripada satu sistem unit, dan fakta tunggal itu menerangkan kebanyakan kekeliruan apabila pembeli membandingkan tawaran. Penilaian Eropah untuk aloi vanadium biasanya diterbitkan dalam dolar AS per kilogram vanadium terkandung, manakala penilaian Amerika Utara diterbitkan dalam dolar AS setiap paun vanadium terkandung. Penilaian 28 Mac merekodkan julat Eropah untuk 70-80% ferrovanadium dengan tahap rendah pada 24.00 USD setiap kg V, naik 0.40 pada penilaian sebelumnya dan tahap tinggi pada 24.51. Penilaian Amerika Syarikat merekodkan paras rendah 14.50 USD per lb V, turun 0.50, dengan paras tertinggi 15.50 USD per lb V.

Petikan Terbitan dan Penukaran Unit

Pasaran Spesifikasi rendah Berubah tinggi Unit
Eropah FeV 70-80% V 24.00 naik 0.40 24.51 USD setiap kg V
Amerika Syarikat FeV 70-80% V 14.50 turun 0.50 15.50 USD setiap paun V

Faktor penukaran ditetapkan mengikut jisim: satu paun ialah 0.45359 kg. Oleh itu, paras terendah AS sebanyak 14.50 USD per lb V bersamaan dengan kira-kira 31.97 USD per kg V, dan paras terendah Eropah sebanyak 24.00 USD per kg V ​​bersamaan dengan kira-kira 10.89 USD per lb V. Perbezaan antara dua nombor yang diterbitkan bukanlah peluang arbitraj; ia mencerminkan asas penghantaran yang berbeza, kandungan vanadium tipikal yang berbeza dan, di atas semua, konvensyen yang berbeza untuk apa yang termasuk dalam harga yang dinilai. Jangan sekali-kali membandingkan petikan setiap-paun dengan petikan setiap-kilogram tanpa menukar terlebih dahulu.

Rujukan Gred dan Komposisi

Gred Ferrovanadium ditakrifkan oleh kandungan vanadium dan dengan had ketat pada aluminium, fosforus, silikon dan karbon, kerana sisa tersebut dipindahkan ke dalam keluli. Sistem penetapan yang biasa dijalankan dari FeV40 hingga FeV80, setiap satu dalam kelas A dan B yang mencerminkan tahap aluminium.

Gred V (%) Al maks (%) P maks (%) Si maks (%) C maks (%)
FeV40-A 38-45 1.5 0.09 2.00 0.60
FeV40-B 38-45 2.0 0.15 3.00 0.80
FeV50-A 48-55 1.5 0.07 2.00 0.40
FeV50-B 48-55 2.0 0.10 2.50 0.60
FeV60-A 58-65 1.5 0.06 2.00 0.40
FeV60-B 58-65 2.0 0.10 2.50 0.60
FeV80-A 78-82 1.5 0.05 1.50 0.15
FeV80-B 78-82 2.0 0.06 1.50 0.20

Had ini mengikut struktur gred yang digunakan dalam piawaian spesifikasi untuk ferrovanadium, termasuk GB/T 4139 dalam pasaran China dan ISO 5452 di peringkat antarabangsa. Oleh kerana harga disebut pada vanadium yang terkandung, gred yang lebih tinggi membawa kos pengangkutan dan pengendalian yang lebih rendah bagi setiap unit vanadium, itulah sebabnya FeV80 sering menjadi gred pilihan untuk -perdagangan jarak jauh walaupun harga nominal bagi setiap tan lebih tinggi.

Apa yang Menggerakkan Harga Ferrovanadium

Empat pemandu mendominasi. Kos suapan adalah yang terbesar: vanadium diperoleh semula daripada vanadium-yang mengandungi sanga, daripada vanadium pentoksida dan daripada pemangkin terpakai, jadi pasaran pentoksida menetapkan asasnya. Kos tenaga dan reduktor membentuk caj penukaran aluminotermik. Permintaan keluli, terutamanya untuk rebar aloi mikro, kepingan automotif dan bahagian struktur-kekuatan tinggi, menetapkan kadar penggunaan. Akhir sekali, dasar perdagangan, pelesenan eksport dan kadar pengangkutan menukar nombor yang dihantar tanpa mengubah kandungan logam. Pergerakan 0.40 USD setiap kg V, seperti yang direkodkan pada 28 Mac, adalah sederhana dalam pasaran di mana perubahan suku tahunan beberapa dolar telah berlaku mengikut sejarah, tetapi ia sudah cukup untuk mengubah kos pengiraan haba rebar.

Cara Mengesahkan Sebut Harga Ferrovanadium

Minta asas harga dahulu: mengandungi vanadium setiap kg atau setiap paun, dan sama ada asasnya adalah FOB, CFR atau dihantar. Kemudian semak gred dan kelas, kerana kelas A-dengan aluminium maksimum 1.5% tidak boleh ditukar ganti dengan kelas B-pada 2.0% di mana aluminium dihadkan dalam spesifikasi keluli. Sahkan saiz ketulan, kerana 10-50 mm adalah tipikal untuk penambahan senduk manakala bahan yang lebih halus digunakan untuk wayar teras. Akhir sekali, perlukan sijil ujian untuk lot sebenar dan semak keputusan vanadium terhadap gred minimum, bukan terhadap angka nominal. Sebut harga yang 2% lebih murah daripada pasaran sambil menunjukkan kandungan vanadium di bahagian paling bawah band adalah tidak lebih murah sama sekali.

Soalan Lazim

Q:Mengapakah ferrovanadium Eropah disebut setiap kg dan bahan AS setiap paun?
A: Ia adalah konvensyen pasaran. Penilaian Eropah menggunakan USD per kilogram vanadium terkandung, manakala penilaian Amerika Utara menggunakan USD per paun vanadium terkandung. Satu paun bersamaan dengan 0.45359 kg.

Q:Apakah 14.50 USD per lb V dalam USD per kg V?
A: Membahagi dengan 0.45359 memberikan kira-kira 31.97 USD setiap kg vanadium yang terkandung. 24.00 USD per kg V ​​Angka Eropah bersamaan kira-kira 10.89 USD per lb V.

Q:Gred FeV yang manakah digunakan untuk keluli aloi mikro?
J: FeV50 dan FeV80 ialah pilihan biasa untuk keluli aloi mikro dan HSLA. Gred-vanadium yang lebih rendah digunakan di mana berat tambahan yang lebih besar boleh diterima atau di mana bekalan tempatan memihak kepada mereka.

Q:Apakah perbezaan antara kelas A dan B?
A: Kelas A memegang aluminium kepada maksimum 1.5% dan had fosforus yang lebih ketat; kelas B membenarkan sehingga 2.0% aluminium dengan had fosforus dan silikon yang lebih lebar sedikit. Pemilihan bergantung kepada had baki keluli yang dihasilkan.

Q:Adakah harga ferrovanadium mengikut vanadium pentoksida secara langsung?
A: Secara rapat tetapi tidak secara mekanikal. Pentoksida ialah suapan utama dan menetapkan lantai, manakala keadaan tenaga penukaran, reduktor, pengangkutan dan permintaan menentukan premium ferrovanadium sebenar.

Q:Apakah saiz ketulan yang perlu dipesan?
J: Untuk penambahan senduk dan relau, 10-50 mm adalah amalan standard. Pecahan yang lebih halus digunakan dalam wayar teras dan dalam sistem suntikan, dan ia biasanya membawa asas harga yang berbeza.